Gres Cotto natura 29,7x29,7 - 25,60zł/m2
Gres to szlachetka kamionka, która jest mniej nasiąkliwa niż terakota. Jest to spowodowane innym składem masy, z której formuje się płytki z gresu. Gres jest szczególnie twardy i charakteryzuje się małą ścieralnością - wynika to z innej techniki formowania (m.in. prasowanie). Gres naturalny jest prawie tak samo twardy jak granit i jest także odporny na ścieranie.
Gres ma jednorodną strukturę, która sprawia, że nie zmienia on barwy i struktury nawet gdy ulegnie starciu lub obtłuczeniu. Nasiąkliwość gresu jest znikoma. Gres jest również odporny na działanie kwasów i zasad, choć niestety nietrudno go zabrudzić, gdyż jest chropowaty. Tego rodzaju powierzchnia łatwo zatrzymuje brud.

Gres naturalny polerowany jest trochę bardziej nasiąkliwy i łatwiej z związku z tym ulega zaplamieniu. Plamy np. z czerwonego wina lub czerwonego barszczu jest bardzo ciężko usunąć.

Istnieje także gres szkliwiony, który wygląda podobnie jak terakota szkliwiona. Może mieć dowolnie zdobioną powierzchnię. Jest mniej nasiąkliwy - poniżej 0.5% i jest bardziej twardy. W zależności od zastosowanego szkliwa jest mniej lub bardziej ścieralny. W przypadku wytarcia uszkodzeniu ulegnie warstwa ozdobna. Gres trudno jest wiercić i przecinać, przez co niełatwo instaluje się puszki elektryczne i wierci otwory.

Gres porcelanowy jest najbardziej popularny. Jest mocno sprawowany i charakteryzuje się małą porowatością i nasiąkliwością. Może być szkliwiony. Jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne od tradycyjnej terakoty. Gres szkliwiony można dodatkowo szlifować lub polerować.